תמונת אווירה

ניתוחי דום נשיה בשינה

מהי תסמונת דום נשימה בשינה ?

דום נשימה בשינה היא תסמונת  בה הנשימה נפסקת במהלך השינה.  כל הפסקת נשימה נמשכת יותר מ- 10 שניות לעלולה אף להמשך יותר מדקה. התופעה לרוב מלוות בנחירות. הפסקה מוחלטת בנשימה קרויה אפנאה (APNEA )  ואילו ירידה משמעותית בזרימת האויר בזמן נשימה ללא הפסקה מוחלטת  מוגדרת כהיפופנאה (HYPOPNEA ).
 

דום נשימה בשינה מחולקת לשלושה סוגים. מרכזית וחסימתית.

דום נשימה מרכזי פחות שכיח ונובע מכך שהמוח לא שולח גירוי חשמלי לשרירי הנשימה להתכווץ.

דום נשימה חסימתי שכיח הרבה יותר ונובע מחסימה בדרכי הנשימה העליונות (אף, לוע, גרון)  המונעת מעבר אויר לראות. עם ההרדמות מופיע רפיון בדרכי הנשימה העליונות הגורם לקריסה ( תמט)  של דפנות הלוע. החסימה מונעת מעבר אויר לראות והתוצאה  היא חנק. כל ארוע של דום נשימה במהלך השינה גורם לירידה בכמות החמצן בדם. המוח שחש בכך גורם  להתעוררות שלרוב אינה מורגשת (אנו קוראים לזאת מיקרו-יקיצה). כדי להחזיר את מתח השרירים ולפתוח את מעבר האויר. תופעה זאת יכולה להופיע עשרות פעמים בשעה ועקב כך לעשרות  יקיצות במהלך השינה. אין פלא שאדם הסובל מתסמונת זאת יקום עם כאבי ראש יחוש  עייפות יומית  וירדם במהלך היום בכל הזדמנות.

דום נשימה בשינה

סימנים המחשידים לתסמונת דום נשימה בשינה :

נחירות עם הפסקות בנשימה במהלך השינה.

עייפות יומית נכרת.

שינה לא רגועה

ירידה בזכרון ובריכוז

נטייה לעצבנות.

דכאון

לחץ דם גבוה

כאבי ראש ביקיצה

הפרעות זקפה

 

אבחון נחירות ו דום נשימה בשינה .

האבחון כולל בדיקת רופא אא"ג ובדיקה גופנית מקיפה כדי לאבחון את מקור החסימה.  באם קיים חשד שאכן קיימת הפרעה בנשימה במהלך השינה המטופל יופנה לבדיקה במעבדת השינה. לאחר לילה במעבדת שינה (עלות בדיקת מעבדת השינה מכוסה במלואה ע"י כל קופות החולים)  ניתן לסכם באם המטופל אכן סובל מנחירות ו/או דום נשימה בשינה ובאיזה  חומרה.  

 

הטיפול הלא ניתוחי  בנחירות ודום נשימה בשינה .

נכון להיום לא קיים טיפול תרופתי יעיל ל דום נשימה בשינה .

קיימות מספר הנחיות שכדאי לאמץ:

ירידת משקל

להמנע משתיית אלכוהול לפני השינה

להמנע מכדורי שינה

להמנע מעישון

 
מסכת  CPAP -Continuous Positive Airway Pressure  
 
הטיפול היעיל ביותר הינו השימוש במסכה המזרימה אויר בלחץ אל תוך האף ו/או הפה. לחץ האויר פותח את החסימה בדרכי הנשימה ופותר את הדום נשימה והנחירות. לשם כך המטופל צריך להרכיב מסכה על הפנים במהלך כל לילה. המסכה מחוברת למכשיר שקט שמזרים את האויר דרכי הנשימה העליונות. מי שמסוגל להתרגל למכשיר נהנה משינה נינוחה ורציפה אולם כמחצית מהמטופלים לא מתרגלים לשימוש קבוע במכשיר לאורך כל הלילה. חשוב לציין כי יש להשתמש במכשיר כל לילה וכי בלילות בהם המטופל לא משתמש במסיכה – יופיעו ארועים של דום נשימה בשינה ונחרה.  הוכח כי זהו הטיפול היעיל ביותר והמומלץ ביותר. שימוש במכשיר מקטין את הסיכוי לסיבוכים הקשורים בדום נשימה בשינה ומשפר משמעותית את איכות החיים. כל זאת במידה והמטופל מסתגל למכשיר ומשתמש בו מידי לילה.

 

דום
משימה בשינה
 

 

השימוש בהתקן  דנטלי (התקן פה)

אחד הסיבות לנחרה ודום נשימה בשינה נעוץ בעובדה שקיימת חסימה חלקית או מלאה של בסיס הלשון. במצבים אילו בסיס הלשון צונח לאחור במהלך השינה וחוסם את מעבר האויר.

מכיוון שהלשון מחוברת ללסת התחתונה ניתן להשתמש בהתקן פה  כדי למשוך קדימה  את הלסת התחתונה במהלך השינה ועל ידי כך בסיס הלשון  המחובר ללסת נע קדימה גם כן ומעבר האויר בלוע גדל. להתקן יתרונות אולם שימוש לא מבוקר עלול לגרום לכאבים במפרקי הלסת ולסיבוכים נוספים. כמו כן קיימים סוגים רבים של התקני פה חלקם יעילים יותר וחלקם פחות וחשוב לבחור ולהתאים את ההתקן למבנה המדוייק של המטופל.

 

 

 

דום משימה בשינההטיפול הניתוחי בדום נשימה בשינה

חולים עם דום נשימה בשינה סובלים מדרכי אויר מוצרות שעוברות תמט וגורמות לחסימה חלקית או מלאה במהלך השינה.  המטרה של הטיפול הניתוחי הינו להרחיב את עמוד דרכי הנשימה וליצור עמוד אויר רחב יותר שלא  יחסם במהלך השינה. 
קיימים טיפולים שונים המסווגים לפי מיקום החסימה דרכי הנשימה.
ניתוחי אף
 
לתיקון מחיצת אף סוטה, קיצור קונכיות מוגדלות או הסרת פוליפ או רקמת אדנואיד  הינם ניתוחים  מרחיבים אזורים חסומים באף כך שזרימת האויר דרכו תהייה חופשית יותר.
התרומה של חסימה אפית לדום נשימה בשינה מוגבל יחסית וטיפול אף בלבד בד"כ אינו פותר את בעיית הדום נשימה ו/או הנחירות.
 


 

ניתוחי חיך

קיימים ניתוחים שונים המבוצעים על החיך במטרה למנוע את חסימת מעבר האויר. חלקם בתצע במרפאתנו  הם אורכים כ 15 דקות וכעבור כשעה המטופל משתחרר לביתו. ניתוחים אחרים מתבצעים בחדר ניתוח בהרדמה מקומית  או כללית – כל ניתוח מוצע  לחולה בהתאם חומרת הבעיה המבנה היחודי של המטופל ורצונו. אנו משתמשים רק בטכנולוגיות המתקדמות ביותר שאושרו על ידי  ה FDA האמריקאי ומשרד הבריאות בישראל. ההתקדמות העיקרית בשנים האחרונות מתמקדת בהחדרת תומכי חיך.  שימוש בטכנולוגיה זאת אינו מלווה בחימום החיך הריך ומונע את ההצטלקות האופיינית לטכנולוגיות אחרות. דוגמא למיקום תומכי החיך ניתן לראות בתמונה הבאה: 
 

נתוחי בסיס לשון

בסיס השלון מהווה את אחד הגורמים המרכזיים לחסימת דרכי האויר. טיפול בבסיס הלשון אינו פשוט מכיוון שהלשון הינו איבר מאוד מרכזי וחיוני לפעולות הבסיסיות של בליעה ונשימה. הדגש מושם על שחרור החסימה ללא פגיעה בתפקוד הנורמלי אל הרקמה ועם מינימום אי נוחות למטופל. קיימים טיפולים שונים ומגוונים. הטיפול היחודי לכל מטופל נבחר בקפידה  בהתאם לחומרת החסימה, המבנה האנטומי היחודי  של בסיס הלשון ורצון המטופל.
 
 

אנדוסקופיה בשינה  sleep endoscopy – DISE


אחד המרכיבים החשובים ביותר להצלחת הטיפול הינו אבחון מדויק של מיקום החסימה בדרכי הנשימה. בערות איננו נוחרים או מפסיקים לנשום ולכן מדובר בהערכה בלבד.  קיימים שיטות שונות לאבחון מיקום החסימה, אולם אין אחידות דעים באשר לשיטה  מועדפת. 

חלק מהמרכזים נעזרים בצילומי רנטגן של הגולגולת – שיטה הקרויה צפלומטריה-  לצורך הערכת החסימה של דרכי הנשימה. לשיטה זאת יתרונות בהדמיית עצמות הפנים בעיקר אולם היא חושפת את המטופל לקרינה ולא הוכחה יעילותה המעשית . אחרים משתמשים במדיד הרגיש ללחץ הקרוי מנומטריה כדי להעריך את האזורים שעוברים תמט וחוסמים את דרכי הנשימה העליונות. במטרה למקם במדוייק את איזור החסימה בדרכי הנשימה. ניתן  להיעזר גם בהדמיית  CT  אך היא חושפת הנבדק לקרינה ויעילותה מוגבלת.

 

על בסיס ידע מצטבר מצפון אמריקה אירופה ויפן ונסיון עשיר שצברנו במרכז רפואי רבין  (ראה פרסום בעיתונות מקצועית בינלאומית) – הדרך המדויקת ביותר להעריך את מיקום החסימה בשינה הוא באמצעות בדיקת  אנדוסקופיה בשינה - DISE .

 

 

אם יש למטופל דום נשימה בשינה והרופא שוקל אפשרות לטיפול ניתוחי, המפתח לתוצאות הטובות ביותר הוא התייחסות מתאימה לכל הרמות בהן יש חסימה של מעבר האוויר (למשל, אף, פה, לשון). הנ"ל נכון גם לחולים הסובלים מנחירות המעוניינים בטיפול ניתוחי.

הבעיה טמונה  בכך שבחלק מהחולים קשה לקבוע את המיקום האנטומי של החסימה בזמן ערות. בזמן ערות, כאשר אין סימפטומים, הבדיקה הגופנית יכולה להיות תקינה ולא להראות שום ממצא חריג.

במצבים אלו בדיקה בשם אנדוסקופיה בשינה יכולה להיות מאוד מועילה. זוהי פעולה המתבצעת בזמן שהחולה ישן ומאפשרת למצוא את מיקום החסימה בדרכי האוויר העליונות הגורמת להפרעות בשינה או נחירות.

אנדוסקופיה הינה פעולה בה מחדירים סיב אופטי דק דרך האף על מנת לראות באופן ישיר את כל דרכי האוויר מהאף ועד מיתרי הקול. באנדוסקופיה בשינה מבצעים את אותה הפעולה כאשר החולה ישן או תחת סדציה (טשטוש) קל. על מנת שהחולה לא יתעורר בזמן הבדיקה, לחולה ניתנות תרופות מטשטשות דרך הוריד וכך נשמר מצב השינה לאורך כל הבדיקה.

בזמן הבדיקה נבדקים כל האזורים הבאים: האזור שמאחורי החיך, הענבל, בסיס הלשון, קירות הלוע, אפיגלוטיס ותיבת הקול. בכל האזורים האלו יתכן תמט בזמן שינה אשר יכול לגרום לנחירות ודום נשימה. לאחר מציאת האזור אשר עובר תמט ניתן לכוון את הטיפול הניתוחי לאזור הבעייתי ובכך לשפר את סיכוי ההצלחה.

לפני ביצוע אנדוסקופיה בשינה יש לבצע אנדוסקופיה רגילה. בחלק מהחולים הבדיקה הרגילה מספיקה על מנת למצוא את אזורי החסימה ואין צורך בבדיקה תחת טשטוש. ברוב החולים ניתן לבצע את הבדיקה בחדר אנדוסקופיה רגיל; בחולים שמנים במיוחד לפעמים יש צורך לבצע את הבדיקה בחדר ניתוח. לפני הבדיקה יש להיות בצום לפני ביצוע הפעולה.

לפני הפעולה יורכב עירוי דרכה תינתן תרופת הטשטוש. בזמן שהמטופל ישן תבוצע הבדיקה, אשר משכה מספר דקות בודדות. בסיום הפעולה המטופל מקיץ מידית ויכול להשתחרר לביתו כעבור כשעתיים של השגחה.
יצירת קשר

מרפאה פרטית
רחוב החושלים 8 בהרצליה פיתוח.
קומה 2 (מרפאות מדיקל סנטר EXPERTS). חנייה נוחה בבניין.
 

058-7603000
 
 
Prof.bachar@gmail.com
 
* פרופ´ גדעון בכר מייעץ  במרפאות החוץ בבית חולים בילינסון- מרכז רפואי רבין, פתח תקווה.

בניית אתרים Blacknet.co.il